Kategorie
Promocje
Promocja

Współczesne problemy demograficzne Śląska Opolskiego

20,00 zł 10,50 zł

ISBN/ISSN: 978-83-7126-297-5
Wysyłka:48 godzin
Waga:0.26 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Ilość:szt.

Współczesne problemy demograficzne Śląska Opolskiego

Robert Rauziński, Kazimierz Szczygielski

Instytut Śląski w Opolu, Opole 2013, 152 strony, okładka miękka


Sytuacja demograficzna Śląska Opolskiego analizowana w czasie 2002–2011–2035 jest bardzo złożona, a  wielostronna ocena jej sytuacji trudna. Z konieczności opis społeczeństwa Śląska Opolskiego ograniczono do węzłowych procesów demograficznych. Przedstawiony obraz demograficzny dostarcza jednak czytelnikowi niezbędnej wiedzy demograficznej o  specyficznych procesach ludnościowych i czynnikach warunkujących kryzys demograficzny. Niepowtarzalność procesów demograficznych na Śląsku Opolskim w stosunku do innych obszarów kraju polega głównie na fakcie zróżnicowania sytuacji etnicznej i demograficznej mieszkańców i masowych emigracjach zagranicznych. Głównym źródłem kryzysu demograficznego były masowe emigracje zagraniczne i zmiana hierarchii wartości młodego pokolenia.
Przedstawione procesy demograficzne są z jednej strony ważnym dokumentem przemian społecznych i  pozwalają na zrozumienie złożonej problematyki procesów ludnościowych, z drugiej spełniają funkcje edukacyjne i  ukazują nie tylko przeszłość i  teraźniejszość demograficzną, ale i przyszłość. Regionalna polityka społeczna wymaga uzmysłowienia sobie, że współczesne społeczeństwo Opolszczyzny to ludność nie tylko o odmiennej od mieszkańców ościennych regionów strukturze demograficznej i społeczno-zawodowej, ale i o dużej odrębności kulturowej, tradycjach ludności kresów wschodnich i zachodnich. Ten proces socjo-demograficzny jest wielkim bogactwem i doświadczeniem historycznym. Dotychczasowy sukces, wyrażający się w braku poważnych konfliktów etnicznych, jest związany z sytuacją demograficzną i powstawaniem nowych więzi społecznych, rodzinnych, sąsiedzkich i regionalnych

Opis wydawcy

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera, a będziesz informowany o aktualnych nowościach i promocjach


Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.