Kategorie
Promocje

Pod patronatem Spółki Giesche. Gmina Janów na Górnym Śląsku

36,90 zł

ISBN/ISSN: 978-83-87727-49-9
Waga:1.05 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Pod patronatem spółki Giesche.
Gmina Janów na Górnym Śląsku

Joanna Tofilska

Muzeum Historii Katowic, Katowice 2013, 142 strony, okładka miękka, format A4


Książka Pod patronatem spółki Giesche. Gmina Janów na Górnym Śląsku jest pokłosiem wystawy o tym samym tytule, prezentowanej w nikiszowieckim oddziale Muzeum Historii Katowic od kwietnia do września 2013 r. Zawiera bardzo bogaty materiał ilustracyjny – fotografie pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Historii Katowic oraz od licznych osób prywatnych, mieszkańców Janowa, Giszowca i Nikiszowca, a także reprodukcje projektów budowlanych z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach.

Publikacja dotyczy dawnej gminy Janów, która w 1951 r. została włączona do Szopienic, a w 1960 r. wraz z nimi stała się częścią Katowic. W skład gminy od 1924 r. wchodziły trzy miejscowości skupione wokół kopalni węgla kamiennego „Giesche” – wieś Janów oraz dwa unikatowe osiedla górnicze wybudowane na początku XX w. przez koncern przemysłowy Georg von Giesche’s Erben: Giszowiec i Nikiszowiec, obecnie ważne punkty na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W publikacji zostały ukazane najbardziej charakterystyczne cechy wszystkich trzech miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowej architektury osiedli górniczych autorstwa Emila i Georga Zillmannów, a także wiele aspektów życia lokalnej społeczności – m.in. funkcjonowanie gminy, praca w kopalni Giesche, działalność wszelkiego typu organizacji, w tym wielu klubów sportowych, życie parafialne oraz udział mieszkańców gminy w powstaniach śląskich i wojnach światowych.

Opis wydawcy


Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Zobacz także:
Nikiszowiec 1908-2008: z dziejów osiedla i parafii

Nikiszowiec 1908-2008: z dziejów osiedla i parafii

13,00 zł

Giszowiec. Monografia historyczna

Giszowiec. Monografia historyczna

54,50 zł

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera, a będziesz informowany o aktualnych nowościach i promocjach


Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.