Kategorie
Promocje
Spacerownik powstańczy
Szybki podgląd
26,25 zł 25,00 zł
Współczesne problemy demograficzne Śląska Opolskiego
Szybki podgląd
20,00 zł 10,50 zł
Ruch sportowy w województwie śląskim 1922-1939
Szybki podgląd
31,90 zł 5,25 zł
Polityka państw narodowych wobec języka na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku
Szybki podgląd
18,00 zł 10,50 zł
Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku
Szybki podgląd
75,00 zł 55,00 zł
Diecezja Gliwicka
Szybki podgląd
10,00 zł 5,00 zł
80 lat Instytutu Śląskiego
Szybki podgląd
10,00 zł 2,10 zł
Ślązaczki - kobiety niezwykłe
Szybki podgląd
30,00 zł 25,00 zł
Transport na Śląsku
Szybki podgląd
30,00 zł 7,35 zł

Nazwy i patroni zabrzańskich ulic

22,50 zł

Waga:2.01 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Zapytaj o produkt

Nazwy i patroni zabrzańskich ulic

Bożena Michałek, Beata Dunia, Tymoteusz Rduch, Piotr Hnatyszyn

MBP w Zabrzu, Zabrze 2006, 238 strony, okładka miękka, duży format


Intryguje mnie nazwa ulicy Panieńskie Skały, boczna Tetmajera, niedaleko stadionu Górnika. Może ktoś wie skąd taka nazwa?
– … hm, a dlaczego Góra św. Anny?
– Przypuszczam, że nazwy obu ulic wzięły się od spolszczenia nazw tychże ulic i tak: Panieńskie Skały za „Adolfa” nazywały się „Hegelweg”, a ul. Góra św. Anny nazywała się Annabergstr.
– Wszystko ładnie – przetłumaczenie nazwy ulic rozumiem, ale chodzi o to, dlaczego te ulice akurat tak nazwano? Przypuszczam, że odpowiedzi nie znajdziemy, a możemy jedynie domniemywać…

Taki oto dialog pomiędzy internautami toczył się w czerwcu 2005 roku na jednym z zabrzańskich forów. Nie był to ani pierwszy, ani odosobniony sygnał, że mieszkańcy Zabrza – miasta borykającego się ze swoją tożsamością, mają spore kłopoty z identyfikacją nazw z konkretnymi ludźmi, miejscami, czy wydarzeniami.

Na imponującej swoją zawartością stronie internetowej Ryszarda Kipiasa Zabrze – moje miastohttp://www.zabrze.aplus.pl w informacjach o patronach zabrzańskich ulic przeczytać można m.in. „Zabrzańskie nazwy ulic i placów zwykle kojarzą się tylko z pustą nazwą, drogą do szkoły, czy pracy. Jednak wiele ulic i placów nosi nazwy, które kojarzą się z dawną przedwojenną nazwą lub otrzymały patrona, którego nazwisko jest nam znane, a nic o nim nie wiemy. Przykładem nazwy związanej z historią może być nazwa ul. Nad Kanałem (dawna Kanalstr.), czy ul. Staromiejska (dawna Heinrichstr.), która kiedyś była główną drogą Zabrza. Ciekawą sprawą jest fakt, że jeszcze długo po zmianie nazwy ulicy na Staromiejska, w nieoficjalnym obiegu utrzymywała się nazwa Henryka. Jednak bywają nazwy – pisze dalej Ryszard Kipias – które dawno temu zdezaktualizowały się, np. przy rozbudowie. Takim przykładem jest np. ul. Spokojna (Freiheitssr.), którą ze spokojem łączy dzisiaj tylko nazwa, jednak kiedyś był to koniec miasta. Zdarzają się nazwy ulic związane z przyrodą, np. Jaśminowa, Kwiatowa lub nazwy, które powinny kojarzyć się z innymi miastami, np. ul. Tyska, Cieszyńska, czy Opolska. Znajdziemy w Zabrzu ul. Kaczą, Pod Borem, Dożynkową, czy Chłopską, ul. Brygadzistów, przy której mieszka jedna rodzina, znajdzie się również Zakopiańska, a nawet ul. Nowa i ul. Objazdowa.”

O tym, jak bardzo dotkliwą była ta luka w świadomości zabrzan niech świadczy fakt, że nazewnictwu ulic poświęcił autor strony odrębny odnośnik, a także 30 biogramów ich patronów.

Było to iście benedyktyńskie przedsięwzięcie. Należało „przekopać” się przez ogrom materiałów źródłowych pomieszczonych w wielu publikacjach, dokonać ich odpowiedniej selekcji i weryfikacji. Dokonała tego wszystkiego osobiście Bożena Michałek, w czym wprost nieocenioną dla niej pomocą okazała się wcześniejsza praca starszego kustosza Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Piotra Hnatyszyna Dzieje nazewnictwa zabrzańskich ulic (w granicach administracyjnych z roku 1950), wydana w 1996 roku. Wszystko zaczęło się w listopadzie 2003 roku. Zanim jednak zespół redakcyjny złożony z Beaty Duni, Haliny Goli, Beaty Hoffrichter, Beaty Machlińskiej, Krystyny Stankiewicz oraz Henryka Sikory rozpoczął opracowywanie poszczególnych haseł, nadzorująca realizację zamysłu dyrektor MBP Krystyna Kiryk-Kuncy zapewniła mu wszystko, co było niezbędne dla utrzymania harmonogramu prac redakcyjnych i edytorsko-technicznych. A było o co zabiegać.

Ze wstępu wynika bowiem jasno, że: „Niniejszą publikację przygotowano wychodząc naprzeciw zainteresowaniom mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Prezentuje ona opracowania wszystkich nazw ulic ujętych w Słowniku nazewnictwa ulic i placów w Zabrzu wprowadzonych Zarządzeniem Nr 129/WG/2004 Prezydenta Miasta Zabrze z dnia 1.03.2004 z późniejszymi zmianami (tj. do końca maja 2006 r.).

Publikacja, wydana nader starannie pod względem edytorskim, jest dziełem Tymoteusza Rducha, który uczynił z niej przejrzysty w formie i treści rodzimy leksykon, zaś o pisownię zadbała Helena Pisarczyk.


Opis Wydawcy


Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Zobacz także:
Kalendarium Zabrzańskie
Szybki podgląd

Kalendarium Zabrzańskie

6,00 zł

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Przejdź do panelu Kreator
ZAAKCEPTUJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
ZAAKCEPTUJ