Kategorie
Promocje
Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku
Szybki podgląd
75,00 zł 55,00 zł
Ruch sportowy w województwie śląskim 1922-1939
Szybki podgląd
31,90 zł 5,25 zł
Transport na Śląsku
Szybki podgląd
30,00 zł 7,35 zł
Spacerownik powstańczy
Szybki podgląd
26,25 zł 25,00 zł
Polityka państw narodowych wobec języka na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku
Szybki podgląd
18,00 zł 10,50 zł
80 lat Instytutu Śląskiego
Szybki podgląd
10,00 zł 2,10 zł
Ślązaczki - kobiety niezwykłe
Szybki podgląd
30,00 zł 25,00 zł
Współczesne problemy demograficzne Śląska Opolskiego
Szybki podgląd
20,00 zł 10,50 zł
Diecezja Gliwicka
Szybki podgląd
10,00 zł 5,00 zł

Hotel Admiralspalast

24,00 zł

ISBN/ISSN: 978-83-936911-7-0
Waga:0.20 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Zapytaj o produkt

Hotel Admiralspalast

Katarzyna Hołda

Wydawnictwo ILLUSTRIS, Zabrze 2014, 50 stron + kalki, okładka miękka.


Pierwsza i jedyna książka poświęcona historii i architekturze Hotelu Admiralspalast w Zabrzu - chyba najbardziej znanego i reprezentacyjnego obiektu w mieście.

Prezentowany album to niezwykła pozycja zawierająca nie tylko szczegółowe informacje na temat budynku, ale tez wiele ilustracji: archiwalnych planów, fotografii z lat. 20 i 30. XX wieku, a także urzekających fotografii autorki wykonywanych już po zamknięciu hotelu tego wspaniałego, luksusowego hotelu.

Hotel Admiralspalast to budynek, który znają wszyscy zabrzanie oraz ci, którzy do miasta zawitali. Dumnie stojący w samym centrum miasta, wyraźnie dominujący nad sąsiednią zabudową i przede wszystkim zachwycający monumentalną elewacją - prawdziwy symbol Zabrza. Mimo tak ważnej pozycji wnętrza hotelu są mieszkańcom praktycznie nieznane. Tajemnicza jest także jego historia, do tej pory znana jedynie z lakonicznych wzmianek w przewodnikach.

Prezentowany album w dużej części lukę ta wypełnia i ma szanse stać się niezwykle ważną pozycja dla miłośników architektury, fotografii i historii.


W tym roku mija dokładnie 90 lat od momentu rozpoczęcia jego budowy. Przez lata zmieniał nazwy, funkcje i dekoracje. Jednak został na tyle drobiazgowo zaprojektowany przez berlińskich architektów Richarda Bielenberga i Josefa Mosera, że podziwiając jego wnętrza i zachwycającą elewację możemy przenieść się w czasie, poczuć ducha lat 20. w centrum nowoczesnego miasta. Jego kopuła, miedziana geometryczna metaloplastyka, okna w wykuszach reprezentacyjnego narożnika przywołują na myśl chicagowskie domy handlowe Sullivana. Jest w nim trochę art deco, ale jest też sporo modernizmu, szczególnie popularnego na Śląsku w okresie republiki weimarskiej. Kiedy dodamy do siebie te wszystkie cechy otrzymujemy przepis na budynek zachwycający mieszkańców przez dziesięciolecia.

Na początku wcale nie miał być hotelem. Piętra z dzisiejszymi pokojami hotelowymi zostały rozdzielone między winiarnie, pokój bilardowy i klubowy. Na parterze swoje miejsce znalazła popularna piwiarnia bawarska. Pierwsze piętro stało się salą taneczną i miejscem występów artystycznych. Tu znajdowała się restauracja z kawiarnią, do której mieszkańcy Zabrza i okolic - elita klasy średniej - przychodzili podziwiać występy kabaretów i muzyków. Piętro piąte stało się azylem dla służby, ich pokojami, pomieszczeniami służbowymi i kuchnią z dostępem do windy towarowej. Ostatnia kondygnacja była niezwykła. Miejsce do tańczenia tuż pod kopułą, bar, balkony z których można było podziwiać wspaniałe widoki. Okna podnoszone do góry w stylu angielskim otwierały całą przestrzeń piętra. Kawa czy wino wypite na szóstym piętrze, z widokiem na Zabrze lat 30. - to musiała być przyjemność...

Fragment wstępu

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Klienci polecają również:
Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku
Szybki podgląd

Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku

75,00 zł 55,00 zł

W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli
Szybki podgląd

W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli

18,00 zł

Nikiszowiec 1908-2008: z dziejów osiedla i parafii
Szybki podgląd

Nikiszowiec 1908-2008: z dziejów osiedla i parafii

13,00 zł

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Przejdź do panelu Kreator
ZAAKCEPTUJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
ZAAKCEPTUJ