Kategorie
Promocje

Dzieje Zamysłowa, dzielnicy Rybnika

18,00 zł

ISBN/ISSN: 978-83-929428-2-5
Wysyłka:48 godzin
Waga:0.90 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Ilość:szt.

Dzieje Zamysłowa, dzielnicy Rybnika

Ewa Kulik

Muzeum w Rybniku, Rybnik 2011, 318 stron, okładka miękka


Seria: Zeszyty Rybnickie nr 10

Bardzo szczegółowa monografia wsi Zamysłów, obecnej dzielnicy miasta Rybnik.

Rozkwit badań regionalnych oraz zainteresowanie dziejami małych ojczyzn przyniósł w ostatnich dwudziestu latach szereg książek i artykułów podejmujących tematykę rozmaitych miejscowości. Bardzo często teksty te wychodziły spod piór amatorów, co nie zmniejszało wartości poznawczych i walorów badawczych przynajmniej niektórych z tych publikacji. Powstawaniu tych prac sprzyjało też pozytywne nastawienie włodarzy gmin, którzy upatrywali w nich jeden z elementów promocji. Najczęściej powstawały prace o samodzielnych miejscowościach, wsiach i gminach, natomiast jak dotąd pojawiały się jedynie przyczynki do dziejów wsi, które w wyniku rozrostu aglomeracji traciły status osobnej miejscowości, a stawały się częścią większej i bardziej złożonej struktury, jaką jest miasto z jego dzielnicami, w tym wypadku Rybnik. Proces ten jest dość dobrze poznany, ale głównie ze strony rozwijającego się miasta, natomiast brakowało jak dotąd spojrzenia na ten proces od strony wchłoniętej wsi, jaką był Zamysłów.

Niniejszy tekst ma na celu analizę funkcjonowania miejscowości Zamysłów, zarówno jako samodzielnej gminy wiejskiej, jak i jednej z dzielnic Rybnika. Rozdział dotyczący historii Zamysłowa skupia się przede wszystkim na okresie do 1945 r., aby ukazać, jak wydarzenia o zasięgu europejskim wpłynęły na małą wieś na Górnym Śląsku. Wydarzenia te przedstawiono przez pryzmat zamysłowski. […]

Praca poświęcona Zamysłowowi miała przede wszystkim uzupełnić lukę w stanie wiedzy o podrybnickiej wsi, która stała się dzielnicą Rybnika, a jednocześnie uporządkować dotychczasowy zasób informacji, odpowiedzieć na szereg pojawiających się pytań, a także skonfrontować powtarzane w rozmaitych opracowaniach, także na oficjalnych stronach władz miasta, legendy, które nie znajdują potwierdzenia w materiale archiwalnym i opracowaniach naukowych. Chodziło także o przeanalizowanie sieci połączeń między samym Rybnikiem a Zamysłowem kształtowanych poprzez ludzi, instytucje i struktury.

Fragmenty wstępu

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Zobacz także:
Dzieje Maroka-Nowin i Smolnej, dzielnic Rybnika

Dzieje Maroka-Nowin i Smolnej, dzielnic Rybnika

19,20 zł

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera, a będziesz informowany o aktualnych nowościach i promocjach


Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.