Kategorie
Promocje

Dzieje Maroka-Nowin i Smolnej, dzielnic Rybnika

19,20 zł

ISBN/ISSN: 978-83-63959-06-7
Waga:1.10 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Dzieje Maroka-Nowin i Smolnej, dzielnic Rybnika

Ewa Kulik

Muzeum w Rybniku, Rybnik 2014, 266 stron, okładka miękka


Seria: Zeszyty Rybnickie nr 18

Bardzo szczegółowa monografia wsi Smolna i osiedla Maroko-Nowiny, obecnych dzielnic miasta Rybnik.

Przekazujemy Państwu kolejną publikację poświęconą dziejom dzielnic Rybnika. Jak dotąd, w muzealnej serii, udało się opublikować monografie Zamysłowa oraz wspólną dla Popielowa i Radziejowa. Tym razem ponownie prezentujemy opracowanie obejmujące dwie współczesne dzielnice: Maroko-Nowiny oraz Smolną, powiązane ze sobą kryterium geograficznym. Nie wynika to tylko z faktu sąsiedztwa, lecz również dlatego, że trzy człony w tytule publikacji stanową chronologiczne uporządkowanie rozwoju osadnictwa po zachodniej stronie miasta, najbliższego ścisłego centrum, rozwijającego się za rzeką Nacyną.

Smolna to bez wątpienia jedna z najstarszych dzielnic miasta, a nawet (po Rybniku) najstarsza miejscowość regionu. Była ona już wzmiankowana 791 lat temu, w dokumencie dla rybnickiego żeńskiego klasztoru norbertanek. Powstałe na gruntach Smolnej Maroko, to najlepszy symbol międzywojennego rozwoju przestrzennego miasta. Z kolei Nowiny swymi początkami sięgają nieodległej epoki PRL (na terenie sąsiadującym z obszarem wioski Smolna). Różne momenty historii, odmienne okoliczności, ale nade wszystko sąsiedzkie położenie i ścisłe relacje z Rybnikiem każą spojrzeć na ich losy jako pewnej wspólnoty.

Autorka pracy, dr Ewa Kulik, kolejny raz zmierzyła się z niełatwym materiałem źródłowym. W opracowaniu uzyskujemy jej autorski obraz rozwoju omawianego obszaru. Nie jest on, czego mamy świadomość, wyczerpujący. Zagmatwane losy tych miejsc, które w XX w. złączyły się trwale z materią miasta, ze zrozumiałych powodów nie pozwalają na ich uchwycenie jako autonomicznych jednostek. Niemniej opisywane dzielnice stanowią ciekawy materiał dla naukowych rozważań.

Fragmenty wstępu

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Zobacz także:
Dzieje Zamysłowa, dzielnicy Rybnika

Dzieje Zamysłowa, dzielnicy Rybnika

18,00 zł

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera, a będziesz informowany o aktualnych nowościach i promocjach


Allegro
Zobacz nasze aukcje
silesiaca.pl jest oficjalnym partnerem
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.